2016-17 Washington Youth Soccer Founders Cup
Team Schedules - Boys U16 Div A
Subscribe to Flight iCal
**Flight iCal contains ENTIRE FLIGHT schedule. To subscribe to Team iCal, click team to open the Team schedule, then subscribe to Team iCal**
iPhone or Outlook:
Click to Subscribe to your Flight Schedule
Android Device using Google Calendar:
Add by URL in Google Calendar, URL is:
http://wys-2017founderscup.affinitysoccer.com/tour/public/info/ischedule.aspx?flightguid=34E749D9-D3CB-4855-9AC4-A23E98C0F9A4&tournamentguid=238CC05B-681A-4923-9371-C43A0204806F&gametimezone=xxxxxxxx
xxxxxxxx is game's time zone. Please replace xxxxxxxx with one of these ( eastern, central, mountain, pacific, hawaii ).
Click here for detail
     

Bracket Ladder Display Quarter Final Semi-Final Final      


ALL A B C D      




Advancing to Next Round: top 2 place team(s) from each Bracket and 0 Wildcards.
  Tie Breaker
Club
Info
Group -- A 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoals ForGoal Diff
 A1 : STU Evolution B01 Black10910938 4  22  19 
 A4 : FME Xtreme B014010822 2  6  0 
 A2 : Seattle United West B01 Blue0910120 2  9  1 
 A3 : FWFC B01 Select421916 1  6  -2 
 A5 : KU B01 White - BU1620002 0  2  -18 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- B 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoals ForGoal Diff
 B2 : CFS B01 - Gold - Taylor810101038 4  23  23 
 B1 : Seattle United South B01 Blue0104923 2  11  9 
 B3 : NSC Annex B01 Green900918 2  7  -7 
 B4 : Newport FC B01 Barca3410017 1  11  1 
 B5 : IFC B01-Schmeck00000 0  0  -26 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- C 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoals ForGoal Diff
 C4 : Seattle United SH B01 Blue8910027 3  12  8 
 C1 : STU Evolution B01 White8102424 2  7  2 
 C2 : Storm King So - BU16081918 2  4  1 
 C3 : Bainbridge Island FC Black B0100459 1  1  -2 
 C5 : CFS B01 - Silver - Perry08008 1  2  -9 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- D 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoals ForGoal Diff
 D2 : Southlake Select B01 Red9991037 4  20  15 
 D4 : NSC Wave B01 White969327 2  14  1 
 D1 : STU Evolution B01 Yellow1691026 2  12  5 
 D5 : WA Timbers 01B Green 2280010 1  4  -10 
 D3 : Bellevue United FC Mulfinger B01 - BU1611114 0  4  -11 

Bracket - Saturday, January 07, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 585582  First Creek Middle School  08:45 AM  1 A1 vs A2STU Evolution B01 Black 4 vs.Seattle United West B01 Blue0
 585613  Chinook Middle School  09:00 AM  West D3 vs D4Bellevue United FC Mulfinger B01 - BU16 1 vs.NSC Wave B01 White4
 585612  First Creek Middle School  10:45 AM  1 D1 vs D2STU Evolution B01 Yellow 1 vs.Southlake Select B01 Red3
 585583  Sacajawea Middle School  11:00 AM  1 A3 vs A4FWFC B01 Select 1 vs.FME Xtreme B011
 585593  North Creek 4  11:00 AM  4 B3 vs B4NSC Annex B01 Green 5 vs.Newport FC B01 Barca4
 585602  First Creek Middle School  12:45 PM  1 C1 vs C2STU Evolution B01 White 1 vs.Storm King So - BU160
 585603  Bainbridge High School  04:00 PM  1 C3 vs C4Bainbridge Island FC Black B01 0 vs.Seattle United SH B01 Blue1
 585592  Georgetown  04:30 PM  1 B1 vs B2Seattle United South B01 Blue 0 vs.CFS B01 - Gold - Taylor1

Bracket - Sunday, January 08, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 585585  Loyal Heights  11:00 AM  1 A2 vs A3Seattle United West B01 Blue 3 vs.FWFC B01 Select2
 585584  Petrovitsky Park  11:00 AM  1 A5 vs A1KU B01 White - BU16 2 vs.STU Evolution B01 Black10
 585594  Skyline High School  11:00 AM  2 B5 vs B1IFC B01-Schmeck 0 vs.Seattle United South B01 Blue8
 585604  Marymoor Park  11:30 AM  2 C5 vs C1CFS B01 - Silver - Perry 0 vs.STU Evolution B01 White3
 585595  Marymoor Park  01:00 PM  1 B2 vs B3CFS B01 - Gold - Taylor 8 vs.NSC Annex B01 Green0
 585615  Foster High School  01:15 PM  HS D2 vs D3Southlake Select B01 Red 5 vs.Bellevue United FC Mulfinger B01 - BU161
 585605  Albert Haller Playfields  02:30 PM  1 C2 vs C3Storm King So - BU16 1 vs.Bainbridge Island FC Black B010

Bracket - Sunday, January 15, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 585606  Shoreline Center  12:30 PM  A C4 vs C1Seattle United SH B01 Blue 4 vs.STU Evolution B01 White2
 585587  Kentridge  01:00 PM  1 A5 vs A2KU B01 White - BU16 0 vs.Seattle United West B01 Blue5
 585597  Eastlake High School  01:00 PM  1 B5 vs B2IFC B01-Schmeck 0 vs.CFS B01 - Gold - Taylor14
 585607  Marymoor Park  01:00 PM  1 C5 vs C2CFS B01 - Silver - Perry 2 vs.Storm King So - BU161
 585616  North Creek 1  01:00 PM  1 D4 vs D1NSC Wave B01 White 3 vs.STU Evolution B01 Yellow3
 585586  Surprise Lake Middle School  02:00 PM  1 A4 vs A1FME Xtreme B01 0 vs.STU Evolution B01 Black4
 585596  Newport Hills Park  03:00 PM  1 B4 vs B1Newport FC B01 Barca 1 vs.Seattle United South B01 Blue1

Bracket - Saturday, January 21, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 585599  Robinswood Park  09:00 AM  West B4 vs B5Newport FC B01 Barca 6 vs.IFC B01-Schmeck0
 585588  First Creek Middle School  09:30 AM  1 A1 vs A3STU Evolution B01 Black 4 vs.FWFC B01 Select1
 585608  First Creek Middle School  11:15 AM  1 C1 vs C3STU Evolution B01 White 1 vs.Bainbridge Island FC Black B011
 585609  Shorewood  11:15 AM  1 C4 vs C5Seattle United SH B01 Blue 7 vs.CFS B01 - Silver - Perry0
 585589  Surprise Lake Middle School  01:00 PM  1 A4 vs A5FME Xtreme B01 3 vs.KU B01 White - BU160
 585618  First Creek Middle School  01:00 PM  1 D1 vs D3STU Evolution B01 Yellow 4 vs.Bellevue United FC Mulfinger B01 - BU161
 585619  North Creek 1  01:00 PM  1 D4 vs D5NSC Wave B01 White 4 vs.WA Timbers 01B Green 22
 585598  Jefferson  01:30 PM  1 B1 vs B3Seattle United South B01 Blue 2 vs.NSC Annex B01 Green0

Bracket - Sunday, January 22, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 585621  Chinook Middle School  11:00 AM  West D3 vs D5Bellevue United FC Mulfinger B01 - BU16 1 vs.WA Timbers 01B Green 22
 585591  Sacajawea Middle School  12:00 PM  1 A3 vs A5FWFC B01 Select 2 vs.KU B01 White - BU160
 585601  TBD   --    --  B3 vs B5NSC Annex B01 Green 2 vs.IFC B01-Schmeck0
 585620  Foster High School  01:15 PM  HS D2 vs D4Southlake Select B01 Red 7 vs.NSC Wave B01 White3
 585611  Battle Point Park  02:00 PM  2 C3 vs C5Bainbridge Island FC Black B01 0F vs.CFS B01 - Silver - Perry
Forfeited Game
0
 585590  Roosevelt HS  02:30 PM  1 A2 vs A4Seattle United West B01 Blue 1 vs.FME Xtreme B012
 585610  Sigmar Field  02:30 PM  1 C2 vs C4Storm King So - BU16 2 vs.Seattle United SH B01 Blue0
 585600  Marymoor Park  03:00 PM  1 B2 vs B4CFS B01 - Gold - Taylor 4 vs.Newport FC B01 Barca0

Bracket - Saturday, January 28, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 585614  Harmony Sports Complex  12:00 PM  9 D5 vs D1WA Timbers 01B Green 2 0 vs.STU Evolution B01 Yellow4
 585617  Harmony Sports Complex  06:00 PM  9 D5 vs D2WA Timbers 01B Green 2 0 vs.Southlake Select B01 Red5

Quarter Final - Sunday, January 29, 2017
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 585701  Marymoor Park  01:00 PM  1 CFS B01 - Gold - Taylor 2 vs.STU Evolution B01 White3
 585703  Foster High School  01:15 PM  HS Southlake Select B01 Red 7 vs.FME Xtreme B011
 585700  Foss High School  03:00 PM  1 STU Evolution B01 Black 4 vs.NSC Wave B01 White2
 585702  Shoreline Center  03:00 PM  B Seattle United SH B01 Blue 1 vs.Seattle United South B01 Blue0

Semi-Final - Saturday, February 04, 2017
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 632998  Starfire Sports Complex  09:00 AM  1 STU Evolution B01 Black 1
- 2PK  
vs.Southlake Select B01 Red1
- 4PK
 632999  Starfire Complex  09:00 AM  2 STU Evolution B01 White 3 vs.Seattle United SH B01 Blue0

Final - Sunday, February 05, 2017
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 638902  Starfire Sports Complex  09:15 AM  1 Southlake Select B01 Red 1 vs.STU Evolution B01 White0






Affinity Sports Copyright 2017, Affinity Sports Inc, All Rights Reserved.
Terms of Use and Privacy Policy are applicable to this site.