2016-17 Washington Youth Soccer Founders Cup
Team Schedules - Boys U13 Div A
Subscribe to Flight iCal
**Flight iCal contains ENTIRE FLIGHT schedule. To subscribe to Team iCal, click team to open the Team schedule, then subscribe to Team iCal**
iPhone or Outlook:
Click to Subscribe to your Flight Schedule
Android Device using Google Calendar:
Add by URL in Google Calendar, URL is:
http://wys-2017founderscup.affinitysoccer.com/tour/public/info/ischedule.aspx?flightguid=64B5D192-24E1-4AFD-A89B-880A9CE12F9C&tournamentguid=238CC05B-681A-4923-9371-C43A0204806F&gametimezone=xxxxxxxx
xxxxxxxx is game's time zone. Please replace xxxxxxxx with one of these ( eastern, central, mountain, pacific, hawaii ).
Click here for detail
     

Bracket Ladder Display Quarter Final Semi-Final Final      


ALL A B C D E F      




Advancing to Next Round: top 1 place team(s) from each Bracket and 2 Wildcards.
  Tie Breaker
Club
Info
Group -- A 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoals ForGoal Diff
 A1 : NSC B04 Green10101030 3  28  28 
 A3 : Lake Hills Tigers B04106016 1  13  0 
 A2 : Newport FC B0406915 1  8  -4 
 A4 : Southlake Select B04 Red0011 0  1  -24 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- B 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoals ForGoal Diff
 B1 : Bainbridge Island FC Blue B0410101030 3  17  17 
 B2 : NSC Athletico B04 White091019 2  18  13 
 B3 : Rush Select B044105 0  2  -10 
 B4 : IFC B04-Demaree4004 0  1  -20 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- C 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoals ForGoal Diff
 C3 : STU Evolution B04 White104923 2  10  7 
 C1 : Seattle United West B04 Blue910221 2  9  6 
 C2 : WS Red Bulls 04 - Beardemphl (F16)0448 0  2  -2 
 C4 : FWFC B04 Select0044 0  1  -11 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- D 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoals ForGoal Diff
 D1 : CFS B04 - Gold - Pombo109928 3  18  16 
 D4 : NSC Spartans B04 Black91515 1  7  -4 
 D2 : Seattle United South B04 Blue09514 1  5  -1 
 D3 : Bellevue United FC Harkenrider B04 - BU133115 0  5  -11 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- E 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoals ForGoal Diff
 E1 : CFS B04 - Gold - Barnes591024 2  15  12 
 E2 : HSA Select B04 - Unruh59923 2  11  7 
 E4 : STU Evolution B04 Yellow91111 1  6  -5 
 E3 : Seattle United West B04 White3104 0  4  -14 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- F 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoals ForGoal Diff
 F1 : Seattle United SH B04 Blue910827 3  8  7 
 F2 : KU B04 Green - BU1305914 1  4  0 
 F3 : FME Xtreme B0465112 0  6  -1 
 F4 : Whatcom FC Rangers - BU04 White6006 0  3  -6 

Bracket - Saturday, January 07, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 584928  Wilburton Park  09:00 AM  1 D3 vs D4Bellevue United FC Harkenrider B04 - BU13 3 vs.NSC Spartans B04 Black4
 584910  Robinswood Park  09:30 AM  East A3 vs A4Lake Hills Tigers B04 14 vs.Southlake Select B04 Red0
 584915  Battle Point Park  09:30 AM  1 B1 vs B2Bainbridge Island FC Blue B04 4 vs.NSC Athletico B04 White0
 585678  Marymoor Park  10:30 AM  5 E1 vs E2CFS B04 - Gold - Barnes 2 vs.HSA Select B04 - Unruh2
 584921  Queen Anne Bowl Playfield  11:00 AM  1 C1 vs C2Seattle United West B04 Blue 2 vs.WS Red Bulls 04 - Beardemphl (F16)0
 584939  Einstein MS  11:30 AM  1 F1 vs F2Seattle United SH B04 Blue 2 vs.KU B04 Green - BU130
 584916  Kasch Park  01:00 PM  1 B3 vs B4Rush Select B04 1 vs.IFC B04-Demaree1
 584940  Surprise Lake Middle School  01:00 PM  1 F3 vs F4FME Xtreme B04 3 vs.Whatcom FC Rangers - BU04 White3
 584927  Marymoor Park  01:30 PM  5 D1 vs D2CFS B04 - Gold - Pombo 3 vs.Seattle United South B04 Blue0
 585679  Loyal Heights  04:15 PM  1 E3 vs E4Seattle United West B04 White 3 vs.STU Evolution B04 Yellow4

Bracket - Sunday, January 08, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 584922  Foss High School  10:00 AM  1 C3 vs C4STU Evolution B04 White 6 vs.FWFC B04 Select0
 584909  North Creek 1  01:00 PM  1 A1 vs A2NSC B04 Green 8 vs.Newport FC B040

Bracket - Saturday, January 14, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 584930  TBD   --    --  D2 vs D3Seattle United South B04 Blue 3 vs.Bellevue United FC Harkenrider B04 - BU131
 584912  Chinook Middle School  09:00 AM  Up A2 vs A3Newport FC B04 3 vs.Lake Hills Tigers B043
 584923  Sacajawea Middle School  09:00 AM  1 C4 vs C1FWFC B04 Select 0 vs.Seattle United West B04 Blue5
 584911  Foster High School  10:00 AM  HS A4 vs A1Southlake Select B04 Red 0 vs.NSC B04 Green10
 585680  First Creek Middle School  10:00 AM  1 E4 vs E1STU Evolution B04 Yellow 1 vs.CFS B04 - Gold - Barnes3
 584941  Civic Field Stadium  10:00 AM  Stdm F4 vs F1Whatcom FC Rangers - BU04 White 0 vs.Seattle United SH B04 Blue4
 584929  North Creek 1  11:00 AM  1 D4 vs D1NSC Spartans B04 Black 1 vs.CFS B04 - Gold - Pombo6
 585681  Delridge Playfield  12:00 PM  Nort E2 vs E3HSA Select B04 - Unruh 4 vs.Seattle United West B04 White1
 584918  North Creek 1  12:30 PM  1 B2 vs B3NSC Athletico B04 White 8 vs.Rush Select B041
 584942  Kentridge  01:00 PM  1 F2 vs F3KU B04 Green - BU13 2 vs.FME Xtreme B042
 584924  Delridge Playfield  01:30 PM  Nort C2 vs C3WS Red Bulls 04 - Beardemphl (F16) 1 vs.STU Evolution B04 White1
 584917  Eastlake High School  03:00 PM  1 B4 vs B1IFC B04-Demaree 0 vs.Bainbridge Island FC Blue B0411

Bracket - Saturday, January 21, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 585682  Marymoor Park  09:00 AM  2 E1 vs E3CFS B04 - Gold - Barnes 10 vs.Seattle United West B04 White0
 584919  Battle Point Park  09:30 AM  1 B1 vs B3Bainbridge Island FC Blue B04 3F vs.Rush Select B04
Forfeited Game
0
 584920  North Creek 2  09:30 AM  2 B2 vs B4NSC Athletico B04 White 14 vs.IFC B04-Demaree0
 584925  Queen Anne Bowl Playfield  09:30 AM  1 C1 vs C3Seattle United West B04 Blue 2 vs.STU Evolution B04 White3
 584931  Marymoor Park  10:30 AM  2 D1 vs D3CFS B04 - Gold - Pombo 9 vs.Bellevue United FC Harkenrider B04 - BU131
 584913  North Creek 2  11:00 AM  2 A1 vs A3NSC B04 Green 16 vs.Lake Hills Tigers B040
 584914  Newport Hills Park  01:00 PM  1 A2 vs A4Newport FC B04 5 vs.Southlake Select B04 Red1
 584926  Hiawatha  01:00 PM  1 C2 vs C4WS Red Bulls 04 - Beardemphl (F16) 1 vs.FWFC B04 Select1
 584943  Addams (Summit)  01:00 PM  2 NS F1 vs F3Seattle United SH B04 Blue 2 vs.FME Xtreme B041
 584944  Petrovitsky Park  01:00 PM  1 F2 vs F4KU B04 Green - BU13 2 vs.Whatcom FC Rangers - BU04 White0
 584932  Genesee Park and Playfield  02:45 PM  Low D2 vs D4Seattle United South B04 Blue 2 vs.NSC Spartans B04 Black2
 585683  Hiawatha  03:00 PM  1 E2 vs E4HSA Select B04 - Unruh 5 vs.STU Evolution B04 Yellow1

Quarter Final - Saturday, January 28, 2017
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 585274  Marymoor Park  09:30 AM  1 CFS B04 - Gold - Barnes 1 vs.Seattle United SH B04 Blue0
 585272  Battle Point Park  10:00 AM  2 Bainbridge Island FC Blue B04 5 vs.HSA Select B04 - Unruh0
 585273  First Creek Middle School  01:00 PM  1 STU Evolution B04 White 4 vs.CFS B04 - Gold - Pombo2
 585271  North Creek 1  03:00 PM  1 NSC B04 Green 1 vs.Seattle United West B04 Blue0

Semi-Final - Saturday, February 04, 2017
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 632996  Starfire Complex  03:00 PM  3 NSC B04 Green 0
- 3PK  
vs.CFS B04 - Gold - Barnes0
- 4PK
 632997  Starfire Complex  03:00 PM  4 Bainbridge Island FC Blue B04 1 vs.STU Evolution B04 White0

Final - Sunday, February 05, 2017
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 638900  Starfire Complex  09:15 AM  2 CFS B04 - Gold - Barnes 0 vs.Bainbridge Island FC Blue B043






Affinity Sports Copyright 2017, Affinity Sports Inc, All Rights Reserved.
Terms of Use and Privacy Policy are applicable to this site.